GENİTAL ESTETİK

Kadında genital bölgenin doğuştan ya da sonradan oluşan deformasyonlarına bağlı olarak düzeltme işlemleridir. Vajinaya yapılan daraltma operasyonlarına VAJİNOPLASTİ, küçük dudakların (Labia Minora) küçültme düzeltme işlemlerine LABİOPLASTİ adı verilir.

VAJİNOPLASTİ (Vajina Daraltma Operasyonu-Vajina Estetiği)

Vajina esnek yapıda, bir bebeğin doğumuna izin verip sonra tekrar eski dar halini alan bir yapıdır. Tekrarlayan vajinal doğumlar, müdahaleli zor doğumlar, büyük, kilolu bebeklerin doğum kanalından zorlamalı bir şekilde geçtiği durumlarda bu esnek yapısını kaybedip deforme olabilir.  Vajina kaslarını istediği gibi kasamayan kadın, cinsel ilişki sırasında penis tam kavrayamama, tam uyarılamama, bolluk hissi veya ilişki sırasında hava çıkışı gibi belirtilerle rahatsızlık hissedebilir. Kendisine ve partnerine yeterince doyum veremediğini düşünmesi onun cinsel performansını, isteğini, cinsel özgüvenini bozabilir. Bu durumda vajinaya uygulanacak daraltma operasyonları, kişinin cinsel özgüvenini, tatminini arttırabilir ve yüz güldürücü sonuçlar doğurabilir.

Bazı kadınlarda vajinayı saran bağ dokusu, kas dokusunda zayıflama, idrar torbasında sarkma ya da arka vajina duvarında bollaşma ve sarkma (zor doğumlar, kronik kabızlığa bağlı kronik ıkınma durumlarında) görülebilir yine bunlar da vajinoplastiye ihtiyaç gösterebilir.

Genel anestezi ya da bölgesel anestezi kullanılarak yapılabilen bu operasyondan sonra iyileşme süresi yaklaşık 15-20 gündür. Fiziksel aktivitede önemli bir kısıtlama gereği yoktur, vajinada istenen sıkılığı oluşturmada oldukça başarılıdır. Operasyon sonrası vajinal kasları çalıştırma egzersizleri sonuçların daha da iyi olmasını sağlar. Hormonal olarak eksikliği bulunan kadınlara lokal hormon uygulaması da sonuçların istenen şekilde olmasına katkı sağlar.

LABİOPLASTİ (Labia Minora Estetiği)

 Küçük dudakların şeklinin düzeltilmesi ve ya küçültülmesi operasyonudur. Normalde küçük dudaklar( labia minoralar) büyük dudakların (labia Majora) için tarafında, idrar deliği (üretra) ve vajinal aralığı çevreleyen, ince mukoza kıvrımlarıdır. Büyüklükleri ve şekilleri her kadında değişiklik gösterir. Bazı kadınlarda küçük dudaklar, büyük dudakların arasında daha uzun büyük ve kıvrıntılı olabilirler. Bu durum kadında estetik olarak rahatsızlık yaratabilir.

Bu tip şekil bozukluğu olan hanımların en sık başvurma nedenleri cinsel ilişki esnasında partnerine görünümünden dolayı kendini rahatsız hissetme ve cinsel özgüvenini yitirmesinden ötürü cinsel ilişki eyleminden kaçınmadır. Ayrıca büyük dudakların dışına taşan küçük dudaklar  giderek koyu bir renk değişikliği gösterebilir. Sarkık, büyük küçük dudaklar zaman zaman iç çamaşırının sürtünmesine bağlı tahrişler, çamaşır ve mayodan bile  fark edilebilecek kabarıklık hali, kişisel hijyenin yapılması esnasında tahriş ve acıma gelişebilir. Küçük dudakların kıvrımlarında biriken akıntı, terleme dolayısıyla oluşan salgılar zaman zaman bölgenin kötü kokmasına neden olabilir. Uzamış kıvrımlar cinsel ilişki esnasında penisin sürtünmesi ve vajina içine doğru germesiyle ilişki sırasında ve sonrasında dokuda mukoza tahriş ve yırtıkları oluşturabilir.

 Bu sebeplerden yapılan labioplasti operasyonu oldukça işe yaramakta ve memnuniyet vermektedir. Operasyonda şekil bozukluğuna neden olan doku ve kıvrımların fazla kısımları cerrahi olarak çıkarılır, dudaklara olması gereken şekil verilir. Labioplasti operasyonu lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Genellikle hastanın konforu açısından genel anestezi tercih edilmektedir. 15-20 günlük iyileşme süresi sonrası yaklaşık 1 aylık sürede küçük dudaklar kalıcı formlarını almaktadırlar. 

Bu operasyon henüz cinsel yaşamı başlamamış genç kızlara estetik ( şekil bozuklukları, büyüklük farklılıkları, asimetrik büyümeler)  ve hijyenik sebeplerle de yapılabilir. Operasyon esnasında kızlık zarına dokunulmaz, bekarete zarar  verilmez.